Knjige se mi zdijo tako edinstvena stvar. Čisto vsak jih lahko bere drugače, razume drugače, si vzame svoje najljubše besede, citate. Ne vsiljujejo nam izdelanih idej, ampak pustijo, da sami stkemo navdihujoča sporočila. Ker se bliža poletni čas, bi ustvarjalke z vami želele deliti nekaj predlogov, ki so v nas pustili pečat in bodo morda navdihnili tudi vas.
Predlogi poletnega branja
Christopher West: Napolni srce. Knjiga o hrepenenju, vendar ne tistem površinskem, pač pa našem najglobljem hrepenenju, ki nas žene, da iščemo nekoga, nekaj. O praznini, ki jo čutimo v srcu, in o tem, kako jo zapolniti. O pravem smislu življenja.
Vse od avtorice Tesse Afshar. V zgodbah, ki jih vzame iz Svetega pisma ali življenj svetnikov. Čudovito prepleta ljubezen do sočloveka in ljubezen Boga. Še posebej mi je pri srcu zgodba o Rahabi v knjigi Dragulj v pesku, kjer preko zgodbe spreobrnjene prešuštnice lahko spoznamo svojo vrednost v Božjih očeh.
Brian J. Gail: Brez očeta, Brez matere in Brez otrok, ki pa so malo težja tematika, saj obravnavajo moralne dileme v Cerkvi preko različnih zgodb družin.
Henry Rider Haggard: Dekle z biseri, ki opisuje ljubezensko zgodbo Judinje in Rimljana v času vojne med tema dvema narodoma.
Drago Jančar: To noč sem jo videl. Zgodba zakoncev Hribar v času osamosvojitve. Napisana je prav v posebnem stilu, saj isto zgodbo prikaže skozi oči petih, njima bližnjih ljudi. Vsaka pripoved prinaša del zgodbe, ki se na koncu sestavi v celoto.Med vsako pripovedjo se doda košček sestavljanke in na koncu dobimo sestavljeno zgodbo.
Drago Jančar: In ljubezen tudi. Dogaja se v času pred osamosvojitvijo in opisuje zgodbe nekaj različnih ljudi. Ne izpušča krutih realnosti tedanjega časa, a jih uspe opisati z nekakšno tenkočutnostjo. Osebno so se mi nekateri deli malo vlekli, ampak drugi deli so super.
Zusak: Kradljivka knjig. Opisuje zgodbo deklice v komunistični Nemčiji in njen pogled na dogajanje v njihovi ulici. To je knjiga, ki seže do srca in tam ostane. Prebrala sem jo že pred leti in mi je od takrat ostala ena ljubših.
Sue Monk Kidd: In dobila je krila. Preplet zgodb dveh deklic – črnske sužnje in Američanke. Govori o pogumu, o žrtvovanju za družino in lastnih vrednotah. Hkrati pa ne izpusti grozot, ki so se dogajale v času sužnjelastništva.
Ciril Kosmač: Pomladni dan. Ta knjiga je nekoliko lažje in bolj sproščeno branje. Opisuje otroštvo avtorja. Slog je res čudovit in lepo teče, zelo ilustrativno prikaže dogajanje in okolico. Res priporočam.
Patrick Rothfuss: The name of the wind (1. del) in The wise man fear (2. del). Če ste ljubitelji srednjeveškega vzdušja, čaranja in izjemno dobrega karakternega razvoja glavnih oseb, vas bosta knjigi zagotovo navdušili.
Tolkien: The children of Hurin. Vrhunska knjiga avtorja uspešnic Gospodarja prstanov in Hobita, ki očara s svojo baladičnostjo. Vsebuje tudi čudovite dele s poezijo.
Frank Herbert: Dune. Knjiga, po kateri je bil posnet tudi zelo znan film. Popelje vas v svet napetosti, vojn, spletk in s svojo kompleksnostjo buri domišljijo.
Adam Silvera: They both die at the end. Zanimiva zgodba o dveh fantih, ki se spoznata, ko izvesta, da je to zadnji dan njunih življenj. Srce parajoča, a čudovita ljubezenska knjiga.
Khaled Hosseini: Tisoč veličastnih sonc. Zgodba o dveh neverjetnih ženskah, katerih življenji se prepletata na nenavaden, včasih krut način; zgodba o prijateljstvu, vojni, ljubezni, veselju, pa tudi o solzah; predvsem pa zgodba o Afganistanu in njegovih ranah. Izjemno berljiv slog avtorja kar posrka v vsebino in pred oči živo naslika dogajanje.
Članek je napisala naša avtorica Ana Malovrh.