“Njegova lica so kot dišavne gredice, na katerih rastejo dišavna zelišča.” (Vp 5,13)
Tako v Visoki pesmi zaročenka opisuje svojega ljubega. Nič ni čudnega, da v Svetem pismu lahko opazimo veliko prenesenih in simbolnih pomenov predvsem povezanih z rastlinami, saj so bile v puščavskem in stepskem okolju Svete dežele izredno pomembne. Že v peti Mojzesovi knjigi lahko beremo o spoštovanju, ki so ga imeli v tedanjem času do dreves in drugih rastlin: »Kadar boš kako mesto oblegal veliko dni, da bi ga premagal in zavzel, ne uničuj njegovega drevja, da bi vihtel sekiro proti njemu! Od drevja raje uživaj in ga nikar ne sekaj! Je mar drevo na polju človek, da bi ga moral oblegati?« (5 Mz 20,19). Veliko opisanih rastlin lahko najdemo v Visoki pesmi, kljub temu da je to najkrajša knjiga v Svetem pismu. Danes včasih pozabimo na svojo povezanost z naravo in na vse darove, ki nam jih preko nje pošilja Bog. A vsak od nas lahko prispeva že čisto malo – se odloči, da bo več prispeval k čistejšemu zraku in krajše (ali daljše!) razdalje opravil s kolesom, lahko pa prispeva k manjši globalizaciji in se odloči, da bo več kupoval pri lokalnem kmetu in po svojih zmožnostih pridelal tudi nekaj hrane sam doma.

Enoletnice, dvoletnice in trajnice
Pred sajenjem ali sejanjem rastlin je dobro vedeti, kakšen je njihov življenjski cikel. Poznamo enoletnice, dvoletnice in trajnice. Enoletnice so rastline, ki svoj rastni cikel opravijo v enem letu – cvetijo, tvorijo plodove in seme ter nato povsem odmrejo. V določenih območjih z milimi zimami se enoletnice same na novo zasejejo, drugje pa jih bomo morali naslednje leto ponovno saditi ali sejati. Pri dvoletnicah se rastni cikel zgodi v dveh letih. V prvem letu se razvijejo vegetativne strukture, v drugem letu pa rastline cvetijo ter razvijejo plodove in semena. Po drugem letu rastline dokončno odmrejo, a se podobno kot enoletnice tudi te lahko zasejejo same. Trajnice pa so rastline, ki imajo močne korenike, in kljub temu da nadzemni zelnati deli odmrejo najkasneje po prvem mrazu, rastline preživijo zimo. Tako vsako pomlad vnovič poženejo in razvijejo poganjke, cvetove, sadeže in semena. Vendar pa moramo vedeti, da določene trajnice vseeno niso prezimno trdne in ne uživajo v nizkih zimskih temperaturah v našem klimatskem pasu.
Življenjski prostor rastlin
Vsaka rastlina je prilagojena na določeno rastišče, ki ga ima v svojem avtohtonem okolju, torej na določeno vrsto tal in na prevladujoče podnebne razmere. Pri vsaki rastlini, ki jo sadimo na svoj vrt, moramo biti pozorni, kakšna lega ji ustreza (sončna, polsenčna, senčna), kakšne so njene zahteve po kislosti tal (pH), vlagi v tleh, določenih hranilih. Določene lastnosti prilagajanja na naravno okolje sporoča že zunanji videz rastline. Primer je lahko poraščenost z dlačicami, majhni listi, sivkasti, usnjati, kar nakazuje, da je rastlina prilagojena na sušna in vroča območja. Na drugi strani imamo primere rastlin, ki imajo velike, temno zelene liste, s katerimi v gosti podrasti tekmujejo za sončno svetlobo. Tako ločimo sedem različnih življenjskih okolij, ki jih upoštevamo tudi pri načrtovanju vrta:
- Življenjski prostor pod drevjem: senčne ali rahlo zasenčene površine pod razraščenimi, odraslimi drevesi.
- Drevesni rob: rastišča ob robu drevesnih krošenj.
- Odprt prostor: kjer ni zasajene večje drevnine.
- Skalnat, kamnit prostor: rastišča, ki imajo vgrajen kamen, skalnjake, suhozide.
- Vrtna, okrasna greda: posebej skrbno pripravljen prostor za zahtevnejše vrste.
- Obvodni prostor: zamočvirjeno rastišče ob vodnem robu.
- Voda: vodne površine, kot so ribniki in jezera.
Kljub temu da je običajno zelenjavni del vrta ločen od okrasnega dela, naj spomnim, da so lahko tudi zelenjavni vrtovi prav zares lepi, in če so dobro oblikovani, lahko dodajo tudi estetsko vrednost k vašemu vrtu. Če pa nimate vrta, pa je lahko paradižnik, bazilika ali solata dobra in uporabna alternativa okrasnim rastlinam na balkonu ali okenski polici. Kmalu boste lahko več prebrali o dišavnicah na vrtu ter njihovi uporabi, do takrat pa vam želim obilo veselja ob delu z rastlinami.

Ana Benedik je iskalka, ki vedno bolj odkriva, da besede sv. Edith Stein še kako držijo: gledano od Boga – naključij ni. Je občudovalka Njegovega stvarstva. Njena ljubezen so gozdovi, travniki, polja, cvetlice na domačem vrtu, ples in glasba, umetnost in raziskovanje kultur, mest, zgodovine. Po poklicu je krajinska arhitektka, po srcu pa sestra, prijateljica, teta, hči, vnukinja, nečakinja in zaročenka.
scoliosis surgery your says
Can you tell us more about this? I’d want to find out some additional information.
where asmr says
Your style is so unique in comparison to other people I’ve read
stuff from. Thank you for posting when you have the opportunity,
Guess I’ll just bookmark this blog.
asmr their says
Good day! This is my first visit to your blog! We are a collection of volunteers and starting a new project in a community in the same niche.
Your blog provided us beneficial information to work on.
You have done a marvellous job!
asmr when says
Definitely believe that which you stated. Your favorite justification appeared to
be on the web the simplest thing to be aware of. I say
to you, I definitely get irked while people consider worries that they just don’t know
about. You managed to hit the nail upon the top as well
as defined out the whole thing without having side effect , people could take a signal.
Will probably be back to get more. Thanks
scoliosis surgery but says
I’ve been browsing online more than 4 hours today, yet I never found any interesting article like yours.
It is pretty worth enough for me. In my opinion, if all web owners
and bloggers made good content as you did, the web will be a lot more
useful than ever before.
asmr but says
Howdy just wanted to give you a brief heads up and let you know a few of the images aren’t loading correctly.
I’m not sure why but I think its a linking issue. I’ve tried it in two different internet browsers and both show the same outcome.
bitly.com says
Do you have a spam issue on this website; I also am a
blogger, and I was wanting to know your situation; many of us have developed some nice
practices and we are looking to exchange solutions with others, be sure to shoot
me an e-mail if interested.